Jaký vybrat satelitní telefon?

Při výběru  satelitního telefonu je nutné brát v úvahu několik hledisek. Tento článek by Vám měl pomoci s výběrem vhodného přístroje. Jednotlivá hlediska jsou seřazena dle důležitosti:

1. orbitální nebo geostacionární systém?

Satelitní sítě využívající orbitální družice (IRIDIUM, dále např. systém GPS, GLOBALSTAR) jsou vhodné, pokud se pohybujete v místech, kam geostacionární sítě nedosahují - běžně za 70°, 80° rovnoběžkou. IRIDIUM jako jediná komerční satelitní síť nabízí pokrytí celé planety včetně oceánů a obou pólů. Pro lokace typu Arktida, Antarktida, Aljaška, severní části Ruska atd je vždy nutné použít tento systém. Při telefonování je nutné mít co nejlepší výhled obecně okolo sebe, jelikož družice nad Vámi poměrně rychle přelétávají. V případě nedostatečného výhledu - hustý les, hluboké údolí, okolní kopce, hory atd. bude signál kolísat a hovor může být přerušen. 

Geostacionární satelitní sítě (INMARSAT, THURAYA) mají oproti tomu své družice umístěny nad rovníkem na pevně dané pozici. Při volání je nutné mít výhled jedním konkrétním směrem na družici. Výhoda tohoto systému je v tom, že signál nekolísá a kvalita hovoru je lepší než z orbitálních systémů (IRIDIUM). Je nutné si ovšem uvědomit, že čím jste dále od družice, tím je umístěna níže nad obzorem - například pokud jste v rovníkové Africe, máte ji přesně nad hlavou, uprostřed Evropy je již cca 30° nad obzorem a na severu Finska již pouze 10° nad obzorem. V případě nedostatečného výhledu - družice je např. zakryta terénem - nebudete mít signál a telefon nebudete moci použít.

Tento rozdíl zvažte, pokud si telefon pořizujete kvůli bezpečnosti - možnosti zavolat pomoc v krizové situaci. Příklad: jste v hlubokém údolí a potřebujete si zavolat. S telefonem využívající orbitílní síť se dovoláte s problémy, až na několikátý pokus, je možné že hovor po chvilce vypadne. S telefonem využívající geostacionární družici může nastat situace, že na družici neuvidíte a budete se muset dostat na lepší (výše položené) místo.

V případě zájmu jsme Vám schopni říct, v jakém místě na obloze se bude družice nacházet ve Vaší konkrétní lokalitě.

2. kde se budete s telefonem pohybovat - mapy pokrytí satelitních sítí

jedno ze základních hledisek při výběru přístroje.
Obecně platí

  • pro území Evropy, severní a střední Afriky, Asie, Indonésie a Austrálie je možné využít telefony sítě IRIDIUM, THRUAYA i INMARSAT
  • pro území S. a J. Ameriky, jižní části Afriky je možné využít telefony sítě IRIDIUM a INMARSAT
  • pro ostatní území pouze IRIDIUM

vždy se přesvěčte, že telefon má ve Vaší lokalitě dostatečné pokrytí

3. výdrž baterií, možnosti napájení
všechny typy telefonů nabízejí napájecí adaptéry do sítě i do auta (12V autozapalovač), telefony obsahují speciální Li-Ion baterie (nelze použít běžné tužkové baterie). Výdrž baterií viz údaje výrobců v tabulce dole. Při reálném provozu je třeba počítat orientačně 1/2 až 2/3 času uvedeného v tabulce. Nejlepší výdrž baterií nabízí systém INMARSAT, nejhůře je na tom telefon IRIDIUM.

4. Rozměry, váha, odolnost
satelitní telefony obecně jsou odolné proti prachu a vlhkosti, běžný je IP rating 54. Nejkompaktnější telefony nabízí systém THRUAYA, telefony sítě INMARSAT jsou oproti tomu již poměrně velké.

5. Ceny telefonů, ceny za volání
obecně je nejdražší systém IRIDIUM, a to jak v cenách za hardware, tak i v cenách za volání. Nejlevnější je aktuálně systém INMARSAT GSPS, s vyjímkou předplacené karty Thuraya NOVA PLUS, která ovšem funguje pouze ve vybraných lokalitách.

6. Připojení k internetu a další služby
všechny telefony umožňují připojení k internetu přes dodávaný USB kabel (nutno instalovat ovladače do Windows).
Používá se dial-up vytáčení s rychlostí 2.4 - 9.6 kb/s, platíte za minutu připojení jako za minutu hovoru.  Systém Thuraya navíc umožňuje připojení GmPRS, kde platíte za přenášená data (MB) a rychlost je vyšší až 60 kb/s download a 15kb/s upload.

 

  IRIDIUM 9555 IRIDIUM EXTREME THURAYA XT-LITE THURAYA XT-PRO INMARSAT IsatPhone PRO 2
Systém orbitální orbitální geostacionární geostacionární geostacionární
Pokrytí celý svět celý svět viz. mapa viz. mapa viz. mapa
výdrž baterií (volání)  4 hod. 4 hod.  6 hod. 9 hod.  8 hod.
výdrž baterií (standby)  30 hod. 30 hod.  80 hod. 100 hod.  160 hod.
rozměry v mm  143x55x30 140x60x27  128x53x27 128 x 53 x 27  169x75x36
váha  266g 247g  186g 212g  318g
odolnost bez certifikace IP65, MIL-STD 810F bez certifikace IP55 IP64, IK04
ceny telefonů/přísluš. drahé drahé levné průměrné průměrné
ceny služeb/volání drahé drahé levné až dražší levné až dražší průměrné
GPS modul NE ANO ANO ANO ANO
připojení k internetu ANO, dial-up 2.4kb/s ANO, dial-up 2.4kb/s ANO, GmPRS až 60kb/s ANO, GmPRS až 60kb/s ANO, dial-up 2.4kb/s